nekm zdar :)
 
 
Čtvrtek, 30 Lis 2023
 
 


Sociální sítě

Generální partner

 
 

Leták 2020

 Vyzýváme nadšence a příznivce cyklistiky k různým formám spolupráce. V případě zájmu nás kontaktujte na kamil.osladil@seznam.cz nebo na tel. 603 875218.
 
Historie včetně ročníku 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 06 Květen 2009 23:29

 

Koncem 80. let vznikly v Jeseníku a ve Vrbně pod Pradědem cyklistické celoroční soutěže: „TOUR de JESENÍK a TRITUR". V roce 1994 se organizátoři jednotlivých akcí  mezi sebou dohodli, z každé soutěže vybrali tři závody a na závěr uspořádali zvláštní konečný závod „Zlaté Hory - Rejvíz" a těchto 7 závodů nazvali Jesenickým šnekem (r. 1995). O zrod Jesenického šneka se zasloužili především Miloslav Mlynář, Ivana Metelková (sehnala důležitý Grant) a Bořivoj Kubíček. Jesenický šnek si získával větší a větší popularitu. V roce 1996 se cyklistika začala prosazovat také na Rýmařovsku a v roce 1997 již soutěž měla 10 závodů: 4 ve Vrbně pod Pradědem, 2 v Rýmařově, 1 v Krnově, Zlatých Horách, Jeseníku a Bruntále. V roce 1998 byla soutěž složena ze 14-ti závodů a výsledky se začaly zpracovávat na PC. Pro celkové zpracování výsledků velice pomohlo zajištění softwaru Karlem Stržínkem v roce 2001.  V roce 2002 byl počet účastníků JŠ již přes 300. V tomto roce se začaly pravidelně zúčastňovat kluby ze Šumperska, Opavska, Ostravska a jejich členové začali vstupovat do celkového pořadí a soutěže družstev, která byla zavedena také v tomto roce. V roce 2003 se začala hodnotit nová kategorie „Handbike" a bylo založeno občanské sdružení Jesenický šnek se sídlem na Panské 11, 793 42  Janovice u Rýmařova jehož předsedou do roku 2008 byl Roman Mosler. Od února 2008 má občanské sdružení sídlo na Nábřežní 414/24, 790 01 Jeseník a jeho předsedou je Kamil Osladil.  
 
Jesenický šnek je soutěž jak pro výkonnostní sportovce, tak pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, pro všechny nadšence cyklistiky z důrazem na výchovu cyklistické mládeže. Seriál je jednou z mála soutěží v republice, kde můžou závodit vedle sebe rodiče a děti. Je výjimečný tím, že zahrnuje závody pro silniční i horská kola. Jeho výhodou je také to, že na silničních závodech startují juniorské, ženské a mužské kategorie dohromady. Soutěž pomohla vychovat nejednoho kvalitního cyklistu, kteří se rádi vracejí a účastní se těchto závodů, např. reprezentant v cyklokrosu Zdeněk Mlynář (juniorský Mistr Světa, několikanásobný vítěz Českého poháru), současně úřadující vicemistr Světa a mistr Evropy v cyklokrosu Lubomír Petruš, Lubomír Tomeček (reprezentant a několikanásobný mistr republiky v orientačním MTB, běhu a lyžích), Zbyněk Ocásek sen.(bývalý reprezentant ČR a úřadující veteránský mistr světa v cyklokrosu), Pavel Podešva (vítěz závodů evropského poháru X-terra a  stříbrný z MS v X-terra na Hawajských ostrovech triatlonistů). A také tuto soutěž využívají ke své přípravě další sportovci, např. běžci na lyžích (např. Jiří Magál, Viktor Novotný, reprezentanti ČR), tělesně postižení sportovci handbikeři (např. paralympijský vítěz a několikanásobný mistr Světa Marcel Pipek), hokejisti (např. Radek Bonk, hráč NHL a reprezentant ČR) apod.
 
V roce 2008 pokračovala soutěž již 14-tým ročníkem a čítala rekordních 22 závodů, které se konali na Jesenicku, Bruntálsku, Krnovsku, Vrbensku, Rýmařovsku, Opavsku a Šumpersku. Vzhledem k přibývajícímu počtu závodů horských kol v seriálu, byly prvním rokem vedeny zvlášť výsledky silničních a MTB závodů. Potěšitelný byl zájem z řad pořadatelů o zařazení svého závodu do našeho seriálu.                                                                                                                                                        
Rok 2009 čítal 19 závodů a byl rekordním co do počtu startujících. Potěšitelný byl nárůst startující mládeže. Rovněž se nám blízkli svými úspěchy mladí účastníci našeho serilálu, jmenovitě aspoň Athanasios Markos (MČR v silničím závodě) a Matouš Hynek (MČR v cyklokrosu a druhý na MČR na dráze), kteří tak ukázali, že náš regionální seriál pomáhá rovněž vychovávat další naděje cyklistického sportu.    
Závody seriálu jsou opravdu pro všechny, kde startovné je za „babku" a jezdí se v menším regionu. Jsou tedy cenově, časově a cestovně pro regionální cyklisty dostupnější než závody celorepublikových seriálů. Samozřejmě tím, že se jedná o regionální závody, nemůžeme očekávat velmi vysoké účasti. Od roku 2004 se však trvale účastní seriálu více a více cyklistů a ročník 2009 byl v tomto ohledu rekordním. Průměrná účast na závodech byla 103 startujících na závod. 
 
Od roku 2019 a současně 25. ročníku, je seriál Jesenický šnek nově zaštítěn cyklistickým klubem FORCE team Jeseník. Došlo k mírným změnám v pravidlech, ale koncepce seriálu zůstala stejná. Naším snažením je, aby byl šnek zůstal pro všechny, ale převážně aby byl atraktivní pro děti a mládež.

 


Kamil Osladil
předseda obč. sdruž. Jesenický šnek

fotografie je pouze ilustrační :-)
Aktualizováno Pátek, 13 Březen 2020 11:19